JAROSLAV BEJVL

Jaroslav Bejvl mladší, pokračovatel rodinné tradice sahající až do roku 1962, je známý jako návrhář svítidel a instalací, které naleznete po celém světě. Časopis Commercial Interior Desing (CID) zařadil Jaroslava Bejvla mezi 50 nejvlivnějších osobností v oblasti interiérového designu, které v posledních letech významně přispěly k rozvoji tohoto odvětví na Středním východě. Úspěšně vystudoval design, sochařství a kresbu. Ve známém ateliéru Chihuly ve městě Seattle měl možnost odhalit některá tajemství technologie zpracování skla. Realizace Jaroslava Bejvla se vyznačují jednak používáním tradičních materiálů a řemeslných technik, ale také nejnovějšími technologiemi, a to často v interaktivních instalacích. Tímto způsobem tvoří moderní umělecká díla a ta byla již třikrát zařazena do výběru prestižního magazínu Commercial Interior Design (CID).

Lustry v konferenčním sále

Jedná se o současnou, transformovanou představu jednoduché formy lustru, jehož ideovou předlohou byla strohá, funkcionalistická forma svítidel z roku 1930, které jsou instalovány v budově Vrchního soudu v Praze. Inspirací je tedy předmět datovaný do stejné doby, jako samotný brněnský hotel Passage. Monumentalita lustru je tvořena 16 velkými, kovovými rameny o rozvinuté délce 165 cm, která jsou na vrcholu osazena tzv. skleněnými tulpnami z českého křišťálu s ručně vybroušeným dekorem. Celkovou kompozici svítidla doplňují křišťálové prizmy zavěšené z jednotlivých ramen.


Skleněná instalace v átriu

Vznik skleněné instalace byl iniciován skulpturou Martina Rosola s názvem „Foucaultovo kyvadlo“, prvkem, který představuje pohyb v čase a prostoru, která je součástí malého atria hotelu. Instalace závěsných, skleněných prvků doplňuje kyvadlo a symbolizuje pomíjivost života. Zavěšené kapky prostupují úzkým prostorem a jejich kompozice mění svoji podobu z míst, ze kterých je může návštěvník sledovat – v různých výškách a horizontech. Instalace je tvořena 96 kusy skleněnými, 120 cm dlouhými, ručně tvarovanými kapkami – krápníky. Výrazné tvarování optických detailů křišťálu je podbarveno speciálně natavenými odstíny sklovin „únorová modř“, Smoky taupe a Amberu. 

UŽITEČNÉ ODKAZY
Lidická 23, 602 00, Brno
Tel: +420 530 352 100
Email: recepce@hotelpassage.eu
www.hotelpassage.eu

Zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Brně pod sp. Zn. B 7612
SLEDUJTE NÁS
Projekt registrační číslo 0380000349 byl realizován za spoluúčasti EU, prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury.
LOGO MKCR
FINANCOVÁNO EU
LOGO NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY
© 2024 Hotel Passage. All rights reserved.  |